Długie (Langenhagen) - podstawowe informacje
12856 odsłon
piątek, 17 lipca 2009 21:13

  Sołtys:

Jadwiga Moskal (4 kadencja)

tel. 91 562 24 62

Rada Sołecka wioski DŁUGIE:

1. Sumisławski Dariusz
2. Mikulska Bernadetta
3. Łonyszyn Henryka
4. Kurpiel Marianna

 Ksiądz proboszcz:


tel. 91 562 22 87

Liczba mieszkańców(2004 r.) - 263

 


Pokaż Długie - wioska w woj.zachodniopomorskim , gm. Chociwel na większej mapie

 

Długie położone jest w Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim. Wieś leży ok. 6 km na płd.-wsch. od Chociwla, przy drodze Chociwel-Dobrzany. Jest to teren Pojezierza Ińskiego - pofałdowany. Wieś położona jest w otulinie Ińskiego Parku Krajobrazowego.

W skład sołectwa Długie wchodzi też malutka osada Plątkowo, leżąca niespełna kilometr od wioski, w kierunku północno-wschodnim.
 

Przez wieś przepływa rzeczka - Dołżnica ( w użyciu też nazwa Dołżyna, Dłużyna, Długa , Dłużnica)  dopływ rz. Krępej . Rzeczka odwadnia bagna spod Kamiennego Mostu ma długość około 10-12 km. Wieś leży na wzniesieniach o wysokości ok. 100 m npm.

Początki osady sięgają okresu kultury łużyckiej. Długie to wieś średniowieczna XIII-XIV wiek , w 1478 roku potwierdzona Wedlom z Chociwla.

Baltische Studien, Tom 15


Brak jest jednak źródeł, które pozwalałyby dokładnie określić datę jej założenia.

Poniżej zamieszczam dokładne dane na temat właścicieli i gospodarzy w wiosce Langenhagen z lat 1718/19,   jak widzimy wymienianych jest  4 właścicieli i 19 rolników.

Die Neumark: Jahrbuch des Vereins für Geschichte der Neumark: Neue Folge des "Schriften".

Schwartz Paul: Die Klassifikation von 1718/19: ein Beitrag zur Familien- u. Wirtschaftsgeschichte d. neumärkischen Landgemeinden "

 

Do 1816/17 roku wieś Langenhagen należała do obszaru Nowej Marchii, powiatu Kr. Dramburg ( Drawska Pomorskiego). Po 1816/17 roku znalazła się w nowym powiecie Kr.Saatzig

W 1862 r  majątek Langenhagen   został podzielony. Dwie jego części A i B przejęła rodzina von Mellentin i one pozostały jej własnością do 1939 r. Pozostała część C była własnością rodziny Bartelt, a resztówka należała do Rudolfa Gaugera.

Pod koniec XIX wieku nastąplił rozwój miejscowości,  we wsi znajdowały się: kościół, szkoła, przytułek, w 96. budynkach mieszkalnych zamieszkiwało 606 mieszkańców !!!  W 1939 roku w 136 gospodarstwach żyło 496 mieszkańców.

Gotycki w architektonicznym charakterze kościół został wzniesiony najprawdopodobniej w XIV wieku. Pierwotnie była to budowla bezwieżowa. W 1888 roku w Długiem ukonstytuowało sie Ewangielickie Bractwo Pomorza .

W 1892 r. przeprowadzono gruntowny remont i przebudowę kościoła.

Symbol przebudowy - chorągiewka metalowa zawieszona na stronie wschodniej kościoła

DSC00016.JPG

 

Po II Wojnie Światowej w 1945 roku wieś Langenhagen została przydzielona do państwa polskiego i nadano jej nazwę Długie.

Obecnie we wsi znajduje  się kościół gotycki z XIV w., sklep spożywczy, niewielkie przedsiębiorstwo sadownicze, zakład stolarski, remiza straży pożarnej, świetlica, biblioteka.

Znajduje się  także Parafia Św. Anny.  Proboszczem jest ks. Bogumił Wiśniewski pochodzący z Wielkopolski. Kościołowi podlegają 4 filie w: Starzycach, Lutkowie, Białej, Linówku.


UWAGA !!

Zamieszczane w różnych publikacjach dane na temat właścicieli wioski Langenhagen/Kr.Saatzig ( czyli naszej wioski Długie )o treści :

"Pierwsza znana informacja pisemna o wsi pochodzi z 1572 r., kiedy to wspomina się rodzinę von Plötze. Wg matrykuły z1631r. Bertram von Plötze miał opodatkowane w Długiem 21 łanów.W 1724r. tajny radca Magnus von Konow kupił ten majątek i część Swochowa i stworzył z nich nowe lenno. W 1756 roku dobra te przeszły przez rodzinę Luderitz , a następnie Schmiederberg , przy której pozostały do 1846 r. , kiedy to zakupił je Carl Friedrich Dahlenburg. Po jego śmierci w 1862r. majatek przejęła wdowa Leopoldine de domo Hart."

Dotyczą wioski Langenhagen, ale w innym powiecie Kr.Greifenhagen.  http://heimatkreis-greifenhagen.de/index.php/langenhagen

(błąd zwierają materiały znajdujące się w Wojewódzkim Konserwatorium Zabytków w Szczecinie dotyczące naszej wioski, a często ludzie do tego archiwum zasięgają po informacje jak coś piszą, błędy te występują też niestety w wielu innych opracowaniach )

 

 

Dodaj komentarz

Twoje imię:
Twój e-mail:
Temat:
Komentarz:
  Kod weryfikacyjny. Tylko małe litery bez spacji.
Kod weryfikacyjny:
Komentarze (3)
1 czwartek, 24 grudnia 2009 00:35
Hello,

my name is Jochen Bartelt and i just found out that my grandfahthers lived over hundreds of years in the village. Can you tell me if there is still somebody there from the "Bartelt" familiy ???

Thanks and i´m exited to hear from you.

Greetings
2 piątek, 14 grudnia 2012 21:53
Grześ , czy dzwoniłewś do tego pana , który NAPISAŁ KOMENTARZ POWYZEJ A JEŻELI TAK TO CO Z TEGO WYSZŁO , TO MOZE BYĆ BARDZO CIEKAWY KONTAKT ....:)
3 piątek, 14 grudnia 2012 23:13
Zbyszek - pisałem do tego gościa. To była jedna z ważniejszych rodzin w wiosce. Jednak odpowiedzi nie dostałem żadnej. On sam poszukuje róznych informacji o swojej rodzinie i prowadzi dość pokaźna stronę w internecie na ten temat.