Polecane książki

 "Chociwel i okolice z dziejów dawnych i nowych"

   

 

Fundamentem opracowania książki są materiały, powstałe w oparciu o "Tematyczne spotkania z przeszłością" jakie odbywały się w latach 2019-2020 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Chociwlu, a ich organizatorem było Stowarzyszenie Forum Chociwelskie.

 

„Z Dziejów Chociwla i Okolic" , Chociwel-Stargard 2018

Materiały wydane z okazji 680 rocznicy nadania praw miejskich Chociwlowi pod redakcją Andrzeja Puławskiego. Publikacja zawiera siedem artykułów dotyczących przeszłości terenu Gminy Chociwel, od starożytności do czasów współczesnych. Książkę otwiera tekst Bartłomieja Rogalskiego o starożytnym cmentarzysku w Długiem. Paweł Gut przedstawia rys dziejów Chociwla do końca XVIII wieku. Andrzej Puławski przedstawia proces kolonizacji wiejskiej w średniowieczu w okolicy miasta. Jest też artykuł Kingi Krasnodębskiej o Pasji Chociwelskiej i Kazimiery Kality-Skwirzyńskiej o dworach i Pałacach Gminy Chociwel. Znajdziemy też tekst Andrzeja Bierca o pomnikach na terenie miasta i gminy Chociwel. Publikację zamyka krótki rys biograficzny rzeźbiarza z Długiego - Józefa Kurpla.

Większość zaprezentowanych artykułów to efekt spotkań odbytych w latach 2015-2016 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chociwlu. pt "Chociwelskie spotkania z przeszłością"




 

 

 

 

„Zabytki Powiatu Stargardzkiego", Stargard 2013.

To bardzo obszerny przewodnik po zabytkach naszego powiatu. Wydany został przez Powiat Stargardzki i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Zawiera fotografie miejscowości wraz z ich zabytkami. Znajdują się w nim nie tylko aktualne ale i archiwalne zdjęcia i pocztówki. Każdy mieszkaniec naszych okolic znajdzie tu coś dla siebie. Długie
i jego zabytki znajdują się na stronie 18.

 

 


„Eilharda Lubinusa podróż przez Pomorze”, Szczecin 2013.

To bardzo obszerna publikacja związana z autorem słynnej mapy Pomomorza Eilhardem Lubinusem. Książka podzielona jest na rozdziały, w których poszczególni znawcy przedmiotu omawiają działalność Lubinusa. Warto nadmienić, że dzieło to zawiera przetłumaczony opis Pomorza oraz dziennik podróży tej wybitnej postaci.
Pod datą 29 sierpnia 1612 r. Lubinus zapisał w swoim dzienniku że podczas podróży z Szadzka do Dobrej zatrzymał się koło Starzyc (Długie wówczas leżało po stronie Brandenburgii(str. 356).
Można więc z dumą odnotować, że przez nasze okolice przechodziła ta wybitna osobistość, a Długie (Langenhagen) znalazło się też na jego mapie.

Publikacje wydał Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 


„Zabytki Powiatu Stargardzkiego. Gmina Chociwel", Stargard 2013.

Folder należy do serii wydanej przez Powiat Stargardzki i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Zawiera opisy historyczne miejscowości oraz zabytków, wraz ze zdjęciami. Na stronach 15-17 można znaleźć ciekawe informacje o naszej miejscowości.

 

 

„Wspomnienia pisane głodem... Relacje członków Związku Sybiraków w Stargardzie zesłanych w czasie II wojny światowej do ZSRR".

Wstęp, wybór i opracowanie Jolanta Aniszewska, Stargard 2011.

Książka zawiera relacje stargardzkich „sybiraków". Publikacja otwiera serię Archiwum pamięci świadków i świadectw historii, której redaktorką jest Jolanta Aniszewska.

Relacje do książki zebrali: Jolanta Aniszewska (kierownik zespołu), Andrzej Puławski, Monika Szauman, Piotr Tarnawski, oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie: Karolina Grzelak, Aleksandra Ilnicka, Agnieszka Jędrasik, Khrystyna Kharyshyn, Monika Krupa, Paulina Kudełka, Marlena Łukowska, Aleksandra Majewska, Marta Makowska, Aneta Michalska, Mateusz Oliwia, Paulina Sierecka, Justyna Skóra, Daria Tomaszewska, Małgorzata Witkowska.

Publikacja ta jest o tyle ciekawa, że zawiera wspomnienia Ignacego Runc - lekarza, który przyjeżdżał co pewien czas do Długiego by pełnić swoje funkcje.

Wydawca: Muzeum w Stargardzie.

Wydanie publikacji współfinansowane przez POWIAT STARGARDZKI.


Bożena Stramek "Toponimia powiatu stargardzkiego"

Bardzo interesującą publikacją, dotyczącą powiatu stargardzkiego, jest książka dr Bożeny Stramek – Toponimia powiatu stargardzkiego. Toponimia to nauka zajmująca się badaniem znaczenia i pochodzeniem nazw. Autorka swoje badania przeprowadziła na terenie powiatu stargardzkiego z lat 2000-2003 (obecny powiat wraz z gminami Węgorzyno i Łobez). Omawiana praca była pierwotnie rozprawą doktorską Pani Stramek.

Książkę wydało Wydawnictwo Jasne w 2011 r. Wydanie publikacji wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Stargardzie Szczecińskim.

 


Marcin Majewski, „Ludwisarstwo stargardzkie XV – XVII wieku”, Stargard 2005.

To publikacja wydana przez Muzeum w Stargardzie, która pierwotnie była rozprawą doktorską autora. Jak wskazuje sam tytuł, projekt badawczy dotyczył rzemiosła stargardzkiego – ludwisarstwa. Autor opisuje warsztaty ludwisarzy ze Stargardu w tym, należący do rodziny Karstede. Odlewnictwem dzwonów zajmowali się Jochim [I] Karstede i jego synowie Jochim [II] i Jacob. Dla nas jest to interesujące z tego względu że jeden z wiszących w Długiem dzwonów (mniejszy), został odlany przez Joachima II. Odlewnik ten, do kościoła w miejscowości Sątyrz, odlał dwa dzwony w 1592 i 1598 r. Jak wiadomo, drugi z tych instrumentów, został przewieziony, po II wojnie światowej, do kościoła w Długiem.


Praca M. Majewskiego to wyczerpująca monografia i ciekawa lektura dla wszystkich pragnących poszerzyć swój stan wiedzy o swojej małej ojczyźnie i nie tylko.

 

„Dwory i Pałace województwa Zachodniopomorskiego”


Pod koniec 2011 r. w Szczecinie ukazał się bardzo elegancko wydany album: „Dwory i Pałace województwa Zachodniopomorskiego”. Jak wskazuje sam tytuł, album prezentuje najpiękniejsze dwory i pałace naszego regionu.
Znalazł się w nim dwór z miejscowości Długie. Na stronach 14-15 umieszczone jest zdjęcie budynku wraz z krótkim opisem historycznym w trzech językach (polski, niemiecki i angielski). Teksty opracował Marek Łuczak a wydawcą publikacji jest Zapol Spółka Jawna.
W katalogu znajdują się jeszcze trzy dwory z Gminy Chociwel: Bród, Kamienny Most i Karkowo.

 


"Katalog zabytków powiatu stargardzkiego"

Poniżej przedstawiam opis dwóch książek wydanych ostatnio przez Muzeum w Stargardzie Szczecińskim oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie, w których znajdziecie materiały dotyczące naszej wioski.
To monumentalne dzieło które zainteresuje każdego miłośnika przeszłości naszych okolic. Składa się on z dwóch tomów. Zawiera on ogromną ilość informacji historycznych miast i gmin: Chociwel, Dobrzany, Dolice, Ińsko, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska), Suchań.
Informacje o miejscowości Długie znajdują się w tomie pierwszym na stronach: 167-173. Dodatkowo ilustracje w tym samym tomie na stronach: 640-646.

  


KATALOG ZABYTKÓW POWIATU STARGARDZKIEGO
Pod redakcją Marcina Majewskiego.
Stargard 2010.
Opracowanie autorskie: Andrzej Bierca, Ewa Gwiazdowska, Kazimiera Kalita-Skwirzyńska, Olga Kulesza-Szerniewicz, Natalia Maćków, Marcin Majewski, Urszula Markiewicz, Edward Rymar, Sławomir Słowiński, Waldemar Witek.
Plany obiektów na podstawie pomiarów terenowych i dostarczonych materiałów wykreślił: Sławomir Nowicki.
Mapy, plany sytuacyjne i plany miast wykonali: Marcin Burdziej, Cyprian Rysz.
Fotografie współczesne wykonali: Grzegorz Bera, Andrzej Bierca, Paweł Bosy, Marcin Burdziej, Lesław Cześnik, Janusz Gajowniczek, Jarosław Jurzykowski, Kazimiera Kalita-Skwirzyńska, Karol Kwiatkowski, Marcin Majewski, Artur Nastalczyk, Marek Ober, Jerzy Tatoń, Waldemar Witek.
Koordynacje prac zespołu autorskiego i wstępna redakcja techniczna materiałów: Andrzej Puławski.
Wydawca Publikacji: MUZEUM W STARGARDZIE.
Badania archiwalne i terenowe oraz wydanie publikacji sfinansowane przez POWIAT STARGARDZKI.

"Przemiany kulturowe na Pomorzu Zachodnim i Przednim w młodszym okresie przedrzymskim"


Bartłomiej Rogalski, Przemiany kulturowe na Pomorzu Zachodnim i Przednim w młodszym okresie przedrzymskim (III-I w. p.n.e.), Szczecin 2010.
To monografia z archeologii. Książka zawiera liczne znaleziska z Pomorza. Najbardziej ciekawe jest to że opisuje starożytne cmentarzysko w Długiem. Opis znajduje się na stronach: 331-338.W innych fragmentach książki również przewijają się wzmianki o znaleziskach z Długiego. Na okładce książki autor umieścił, pochodzący z cmentarzyska w Długiem, naszyjnik brązowy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.



Wydawca publikacji: MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE.

 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć mogłyby rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
1706
6690
8396
45874
4053506
2024-10-08
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top